A 3-phase energy meter with a maximum measurement current of 125A.
| Type | Energy consumption meter |
|---|---|
| Accuracy Class | B |
| Approval | Domestic |
| Calibrated | false |
| Degree of protection (IP) | IP20 |
| Degree of protection (NEMA) | 1 |
| Depth | 69.3mm |
| Dimensions | 126 x 103.2 x 69.3mm |
| EEC40 signature | false |
| Energy type | Effective power |
| Escapement mechanism | false |
| Frequency | 50 - 60Hz |
| Height | 103.2mm |
| Max. current (Imax) | 125A |
| Measurement type load profile | false |
| Model | Direct measurement |
| Mounting method | DRA (DIN-rail adaptor) |
| Nominal current (In) | 125A |
| Nominal voltage (Un) L-L | 173 - 480V |
| Nominal voltage (Un) N-L | 100 - 277V |
| Number of positions total (counter) | 9 |
| Pole type | Three conductor/four conductor |
| Power Consumption | N/A |
| Pulse output | Optical |
| Pulse rate | 0 - 500Imp/kWh (kvarh) |
| Pulse type | N/A |
| Suitable For | Purchase |
| Tariff control | N/A |
| Tariff type | One-tariff |
| Type of indication | Digital |
| Type of interface | Modbus |
| Type of meter | Electronic |
| Width | 126mm |
| Width in number of modular spacings | 7 |
| With lock code | false |