| Qty | Ex VAT |
Pack Price
Per 24 Units |
|---|---|---|
| 24+ | £44.85 | £1076.40 |
Strength, conformability, instant adhesion and long-term clean removal make 3M™ Lane and Safety Marking Tape 471 an exceptional choice for all but the heaviest floor and safety marking applications.
| Type | Vinyl tape |
|---|---|
| Width | 50mm |
| Length | 33m |
| Colour | Orange |
| Back Side Adhesive Thickness (Imperial) | 1.1 mil |
| Backing Material | Vinyl |
| Backing Material.1 | Vinyl |
| Backing Material.2 | Vinyl |
| Backing Material.3 | Vinyl |
| Backing Material.4 | Vinyl |
| Backing Material.5 | Vinyl |
| Backing Material.6 | Vinyl |
| Backing Material.7 | Vinyl |
| Backing Material.8 | Vinyl |
| Backing Thickness (Imperial) | 4.1 mil |
| Backing Thickness (Metric) | 0.1 |
| Backing Thickness (Metric).1 | 0.1 |
| Backing Thickness (Metric).2 | 0.1 |
| Backing Thickness (Metric).3 | 0.1 |
| Backing Thickness (Metric).4 | 0.1 |
| Base Unit (B) - Metric Cubic Dimension | 0.627 CDM |
| Base Unit (B) - Metric Gross Weight | 275.333 G |
| Base Unit (B) - Metric Height Dimension | 111.125 MM |
| Base Unit (B) - Metric Length Dimension | 50.8 MM |
| Base Unit (B) - Metric Width Dimension | 111.13 MM |
| Country of origin | US |
| Elongation at Break | 1.3% |
| Elongation at Break.1 | 1.3% |
| Elongation at Break.10 | 1.3% |
| Elongation at Break.2 | 1.3% |
| Elongation at Break.3 | 1.3% |
| Elongation at Break.4 | 1.3% |
| Elongation at Break.5 | 1.3% |
| Elongation at Break.6 | 1.3% |
| Elongation at Break.7 | 1.3% |
| Elongation at Break.8 | 1.3% |
| Elongation at Break.9 | 1.3% |
| Local Catalog ID | 471O50 |
| Material Number | 7000028854 |
| Maximum Operating Temperature (Celsius) | 77.0 |
| Maximum Operating Temperature (Celsius).1 | 77.0 |
| Maximum Operating Temperature (Celsius).2 | 77.0 |
| Maximum Operating Temperature (Celsius).3 | 77.0 |
| Maximum Operating Temperature (Celsius).4 | 77.0 |
| Maximum Operating Temperature (Celsius).5 | 77.0 |
| Maximum Operating Temperature (Celsius).6 | 77.0 |
| Maximum Operating Temperature (Celsius).7 | 77.0 |
| Maximum Operating Temperature (Celsius).8 | 77.0 |
| Maximum Operating Temperature (Celsius).9 | 77.0 |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 170.0 Degree Fahrenheit |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit).1 | 170.0 Degree Fahrenheit |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit).2 | 170.0 Degree Fahrenheit |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit).3 | 170.0 Degree Fahrenheit |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit).4 | 170.0 Degree Fahrenheit |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit).5 | 170.0 Degree Fahrenheit |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit).6 | 170.0 Degree Fahrenheit |
| Minimum Operating Temperature (Celsius) | 4.0 |
| Minimum Operating Temperature (Celsius).1 | 4.0 |
| Minimum Operating Temperature (Celsius).2 | 4.0 |
| Minimum Operating Temperature (Celsius).3 | 4.0 |
| Minimum Operating Temperature (Celsius).4 | 4.0 |
| Minimum Operating Temperature (Celsius).5 | 4.0 |
| Minimum Operating Temperature (Celsius).6 | 4.0 |
| Overall Height (Imperial) | 5.2 mil |
| Overall Height (Metric) | 0.1 mm |
| Overall Height (Metric).1 | 0.1 mm |
| Overall Length (Imperial) | 36.0 yd |
| Overall Length (Imperial).1 | 36.0 yd |
| Overall Length (Imperial).2 | 36.0 yd |
| Overall Length (Imperial).3 | 36.0 yd |
| Overall Length (Metric) | 32.9 m |
| Overall Length (Metric).1 | 32.9 m |
| Overall Length (Metric).2 | 32.9 m |
| Overall Length (Metric).3 | 32.9 m |
| Overall Length (Metric).4 | 32.9 m |
| Overall Width (Imperial) | 2.0 in |
| Overall Width (Imperial).1 | 2.0 in |
| Overall Width (Imperial).10 | 2.0 in |
| Overall Width (Imperial).11 | 2.0 in |
| Overall Width (Imperial).12 | 2.0 in |
| Overall Width (Imperial).13 | 2.0 in |
| Overall Width (Imperial).14 | 2.0 in |
| Overall Width (Imperial).15 | 2.0 in |
| Overall Width (Imperial).2 | 2.0 in |
| Overall Width (Imperial).3 | 2.0 in |
| Overall Width (Imperial).4 | 2.0 in |
| Overall Width (Imperial).5 | 2.0 in |
| Overall Width (Imperial).6 | 2.0 in |
| Overall Width (Imperial).7 | 2.0 in |
| Overall Width (Imperial).8 | 2.0 in |
| Overall Width (Imperial).9 | 2.0 in |
| Overall Width (Metric) | 50.8 mm |
| Overall Width (Metric).1 | 50.8 mm |
| Overall Width (Metric).10 | 50.8 mm |
| Overall Width (Metric).11 | 50.8 mm |
| Overall Width (Metric).12 | 50.8 mm |
| Overall Width (Metric).13 | 50.8 mm |
| Overall Width (Metric).14 | 50.8 mm |
| Overall Width (Metric).15 | 50.8 mm |
| Overall Width (Metric).16 | 50.8 mm |
| Overall Width (Metric).17 | 50.8 mm |
| Overall Width (Metric).18 | 50.8 mm |
| Overall Width (Metric).19 | 50.8 mm |
| Overall Width (Metric).2 | 50.8 mm |
| Overall Width (Metric).20 | 50.8 mm |
| Overall Width (Metric).21 | 50.8 mm |
| Overall Width (Metric).22 | 50.8 mm |
| Overall Width (Metric).23 | 50.8 mm |
| Overall Width (Metric).24 | 50.8 mm |
| Overall Width (Metric).25 | 50.8 mm |
| Overall Width (Metric).26 | 50.8 mm |
| Overall Width (Metric).27 | 50.8 mm |
| Overall Width (Metric).3 | 50.8 mm |
| Overall Width (Metric).4 | 50.8 mm |
| Overall Width (Metric).5 | 50.8 mm |
| Overall Width (Metric).6 | 50.8 mm |
| Overall Width (Metric).7 | 50.8 mm |
| Overall Width (Metric).8 | 50.8 mm |
| Overall Width (Metric).9 | 50.8 mm |
| Product colour | Orange |
| Product colour.1 | Orange |
| Product colour.2 | Orange |
| Product colour.3 | Orange |
| Product colour.4 | Orange |
| Product colour.5 | Orange |
| Product Form | Roll |
| Product Form.1 | Roll |
| Sales Unit (S) - Unit | ROL |
| Shelf Life in Months (From Date of Manufacture) | 18.0 |
| Shelf Life in Months (From Date of Manufacture).1 | 18.0 |
| Shelf Life in Months (From Date of Manufacture).2 | 18.0 |
| Shelf Life in Months (From Date of Manufacture).3 | 18.0 |
| Shelf Life in Months (From Date of Manufacture).4 | 18.0 |
| Shelf Life in Months (From Date of Manufacture).5 | 18.0 |
| Shelf Life in Months (From Date of Manufacture).6 | 18.0 |
| Tensile Strength (Metric) | 24.5 |
| Tensile Strength (Metric).1 | 24.5 |