| Qty | Ex VAT |
|---|---|
| 1+ | £72.13 |
This angle grinder from Bosch is an ideal companion for the professional tradesman and has been manufactured to a high standard. It is equipped with a host of excellent features, including the flat gear head for comfortable working, even in tight spaces.
| Voltage | 240V |
|---|---|
| Type | Corded Angle Grinder |
| Battery Included | N/A |
| Power | 720W |
| Disc Diameter | 115mm |
| AC input voltage | 110 V |
| Input power | 720 W |
| Output Power | 300 W |
| Package depth | 363mm |
| Package height | 126mm |
| Package width | 131mm |
| Sound power level | 102 dB |
| Sound pressure level | 91 dB |
| Weight | 1.9kg |