The Bosch GBH 2-20 D SDS-plus professional rotary hammer drill is a 230V mains-powered machine with a powerful 650W motor. It has a versatile range of applications including a chisel function.
| Voltage | 230V |
|---|---|
| Type | Rotary hammer |
| Power | 650W |
| Drilling diameter in concrete with core cutters | 68 mm |
| Hammer drilling diameter range in concrete | 4 – 20 mm |
| Impact Energy | 1.7 J |
| Impact rate at rated speed | 0 – 4.200 bpm |
| Max. drilling diameter in metal | 13 mm |
| Max. drilling diameter in wood | 30 mm |
| Max. drilling diameter masonry, core cutters | 68 mm |
| Rated input power | 650 W |
| Rated speed | 0 – 1.300 rpm |
| Recommended drilling diameter range in concrete | 4 – 10 mm |
| Tool dimensions (height) | 210mm |
| Tool dimensions (length) | 323mm |
| Tool dimensions (width) | 82mm |
| Tool Holder | SDS plus |
| Weight | 2.300 kg |