| Qty | Ex VAT |
|---|---|
| 1+ | £5.14 |
Side set ground high carbon steel jigsaw blades from Bosch.
| Cutting Length | 74mm |
|---|---|
| Blade Material | High carbon steel (HCS) |
| Blade tooth spacing (max) | 5.2 mm |
| Blade tooth spacing (min) | 4 mm |
| Cutting thickness (max) | 5 cm |
| Overall Length | 10cm |
| Product colour | Grey |
| Product Type | Jigsaw blade |
| Quantity per pack | 5 pc(s) |
| Shank Type | T-shank |
| Suitable for materials | Chipboard, Fibreboard, Softwood, Wood core plywood |
| Tooth Pitch | 6tpi |
| Variable blade tooth spacing | Yes |