| Qty | Inc VAT |
|---|---|
| 1+ | £16.80 |
Chint 179707 NB1L Circuit breaker, a 3-pin device rated at 40 A. This circuit breaker provides reliable protection for electrical circuits in residential and commercial environments. It is typically used to prevent overloads and short circuits.
| Type | Circuit breaker |
|---|---|
| Current Ratng | 40A |
| Dim | (L x W x H) 78 x 54 x 86 mm |
| Height | 86mm |
| Length | 78mm |
| Number of Pins | 3 |
| Release characteristics | C/10kA |
| Width | 54mm |