| Qty | Ex VAT |
|---|---|
| 1+ | £13.76 |
The Chint Circuit breaker 179749 is a 4-pin, 40 A breaker designed for use in electrical distribution systems. It features a 6 kA breaking capacity and supports voltages of 240 V to 415 V. This device is typically used for circuit protection in residential and commercial installations.
| Type | Circuit breaker |
|---|---|
| Current Ratng | 40A |
| Depth | 78mm |
| Dim | (W x H x D) 72 x 86 x 78 mm |
| Height | 86mm |
| Number of Pins | 4 |
| Release characteristics | C |
| Switch-off capacity | 6kA |
| Width | 72mm |