| Qty | Ex VAT |
Pack Price
Per 10 Units |
|---|---|---|
| 10+ | £6.21 | £62.10 |
Manufactured in the UK this EV-Ultra® Cat5e cable is designed for use in the installation of electric vehicle chargepoints. The cable
incorporates power conductors and an enhanced Cat5 screened data cable, 2 core screened data cable, encapsulated in a double sheathed design for extra protection.
Whilst designed for use in electric vehicle chargepoints, this cable is also suitable for other installations where power and a 2-core data/signal cable is required.
These cables are designed to be installed in air, clipped to surface, on cable tray/ladder work and embedded in concrete. The cables can be laid direct in the ground provided that suitable mechanical protection is in place.
Conductor: Plain Annealed Copper Class 2 Stranded to BS EN 60228
Insulation: Thermosetting XLPE Type GP8 to BS 7655-1.3
Bedding: Compatible Polymeric Material (PVC)
Sheathing: Tuff Heat Resisting PVC Compound (DCC05/DCC07)
Energy Monitor Cable: Cat5e FTP Foil Screened 4 Twisted Pair
Supplied on Reels of 10m.
Features and Benefits:
| Product Description: | EV-Ultra® 3 Core 6.0mm² plus Cat5e FTP Cable |
| Order Code: | 02-1352 |
| Supplier Code: | EV-ULTRA3C6.0CAT5 (10M Reels) |
| Number and Nominal CSA of Conductors: | 3 x 6.0mm² + Cat5e FTP |
| Nominal Stranding of Conductor: | 7/1.04mm |
| Nominal Radial Thickness of Insulation: | 0.7mm |
| Nominal Overall Diameter of Bedding: | 13.6mm |
| Galvanised SWA | N/A |
| Nominal Radial Thickness of Sheath: | 1.0mm |
| Max Current Rating: | 58A |
| Voltage Drop | 7.9 mV/A/m |
| Supply Qty | 10m Reel |
| Colour | Black |
|---|---|
| Number of Cores | 3 + Cat5e |
| AWG | Not Applicable |
| Length | 10m |
| Insulation Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Conductor Cross Section | 1.04mm² |
| Cable Diameter | 16.0mm |
| Sold by Metre | No |
| Sold by Reel Length | 10m |