| Qty | Ex VAT |
|---|---|
| 1+ | £400.86 |
The Fluke 116/62 MAX+ Digital Multimeter Kit is the complete solution to HVAC troubleshooting. This extra value packed HVAC Technician's Combo Kit, provides all the accessories an HVAC professional would need, in a compact carry case.
What's in the Box?
Fluke116 Digital Multimeter
TL175 Hard Point Test Lead Set
TPak ToolPak Magnetic Meter Hanging Strap
Flexible Cuff Pipe Clamp Thermocouple
80BK Integrated Temperature Probe
80AK-A Thermocouple Adapter
C115 Deluxe Soft Carrying Case with Shoulder Strap
PLUS
Fluke 62 MAX+
Dust and water-resistant: IP54 rated
Rugged: 3m drop tested
Ergonomically designed: Completely redesigned for a more natural hand fit
Distance to spot: 12:1
Dual lasers: Identifies area to be measured
Large, backlit display: Makes data easier to read, even in dark areas
Fluke 116 HVAC Multimeter
Fluke 62 MAX+
| AC Voltage Max | 600V |
|---|---|
| DC Voltage Max | 600V |
| Display Counts | 6000 |
| Frequency Max. | 50GHz |
| Measuring and testing instrument for E-Mobility | false |
| Measuring instrument for air pressure measurement | false |
| Measuring instrument for current measurement | true |
| Measuring instrument for gas pressure measurement | false |
| Measuring instrument for resistance measurement | true |
| Measuring instrument for temperature measurement | true |
| Measuring instrument for voltage measurement | true |
| Measuring instrument-set for training | false |
| Number of Digits | 3.5 |
| Testing device for continuity | true |
| Testing device for flue gas analysis | false |
| Testing device for isolation | false |
| Testing device for loop resistance | false |
| Testing device for phase sequence | false |
| Testing device for photovoltaics | false |
| Testing device for RCD/earth leakage switch | false |
| Testing device for voltage | false |