| Qty | Ex VAT |
Pack Price
Per 2 Units |
|---|---|---|
| 2+ | £8.75 | £17.50 |
The Harting cable gland 19 41 000 5131 is an industry-grade component designed for high-voltage and heavy-duty connectors. It is ideal for use in electrical engineering applications involving multicore cables. This product ensures secure and reliable connections, making it suited for demanding industrial environments.
| Thread Size | M32 |
|---|---|
| Colour | Black |
| Material | Polyamide |
| Type | Cable gland |
| Category | Accessories |
| Clamping Range | 13 ... 21mm |
| Colour (cable gland) | RAL 9005 (jet black) |
| ELV status | compliant |
| Fire protection on railway vehicles | EN 45545-2 (2020-08) + A1 (2023-10) |
| Limiting temperature | -40 ... +125 °C |
| Material (cable glands) | Polyamide (PA) |
| Max. temperature | +100°C |
| REACH ANNEX XIV substances | Not contained |
| REACH Annex XVII substances | Not contained |
| REACH SVHC substances | Not contained |
| Requirement set with Hazard Levels | R22 (HL 1-3) |
| Series of hoods/housings | Han-Eco® |
| Size | M32 |
| Tightening torque | 15 Nm Fitting |
| Type of accessory | Cable gland |
| Wrench size | 36 |