| Qty | Ex VAT |
|---|---|
| 3+ | £2.00 |
The Helukabel 35007 is a rubber flexible cable with a black sheath and is available by the metre. It features a cross-sectional area of 1.50 mm² and is suitable for H05RR-F applications, providing excellent flexibility and durability. This cable is typically used in indoor electrical installations where moderate mechanical stress is expected.
| Colour | Black |
|---|---|
| Number of Cores | 3 |
| AWG | Not Applicable |
| Length | Sold Per Metre |
| Insulation Material | Rubber (R) |
| Conductor Cross Section | 3 G 1.50mm² |
| Bend radius (no. of ODs for fixed installation) | 7.5 |
| Bend radius (no. of ODs for flexible installation) | 7.5 |
| Cable Diameter | 10.4mm |
| Core layout | Cu-blank, according to DIN VDE 0295 KL.5, fine, BS 6360 cl. 5, IEC 60228 58 |
| Halogen-free | No |
| Max. length sold by the metre | 100m |
| Max. temperature | 60°C |
| Min. temperature | -30°C |
| Nominal Voltage | 300V |
| Packaged | No |
| Shielded | No |
| Sold by Metre | Yes |
| Standards | Wire identification according to DIN VDE 0293-308 - Up to 5 wires colored - From 6 wires black with consecutive white digit Imprint |
| Test Voltage | 2000V |
| Type | H05RR-F |