| Qty | Ex VAT |
|---|---|
| 5+ | £0.995 |
The Helukabel 37002 is a robust rubber flexible cable suitable for outdoor and industrial applications. This H07RN-F cable has a cross-section of 1 x 2.50 mm² and is sold per metre, providing durability in diverse weather conditions. Typically, it is used in mobile power supplies, construction sites, and agricultural machinery.
| Colour | Black |
|---|---|
| Number of Cores | 1 |
| AWG | Not Applicable |
| Length | Sold Per Metre |
| Insulation Material | Rubber (R) |
| Conductor Cross Section | 1 x 2.50 mm² |
| Bend radius (no. of ODs for fixed installation) | 4 |
| Bend radius (no. of ODs for flexible installation) | 7.5 |
| Cable Diameter | 7.9mm |
| Core layout | Cu-blank, according to DIN VDE 0295 KL.5, fine, BS 6360 cl. 5, IEC 60228 52 |
| Halogen-free | No |
| Max. length sold by the metre | 100m |
| Max. temperature | 60°C |
| Min. temperature | -30°C |
| Nominal Voltage | 450V |
| Packaged | No |
| Shielded | No |
| Sold by Metre | Yes |
| Standards | Wire identification according to DIN VDE 0293-308 - Up to 5 wires colored - From 6 wires black with consecutive white digit Imprint |
| Test voltage | 2500V |
| Type | H07RN-F |