| Qty | Ex VAT |
|---|---|
| 2+ | £2.22 |
Manufactured by Helukabel, the 37029 is a rubber flexible cable featuring a cross-section of 3G2.5 mm² and is black in colour. This cable is designed for flexibility and durability, suitable for tough outdoor environments. Typical applications include use in industrial environments, workshops, and for mobile power supply units.
| Colour | Black |
|---|---|
| Number of Cores | 3 |
| AWG | Not Applicable |
| Length | Sold Per Metre |
| Insulation Material | Rubber (R) |
| Conductor Cross Section | 3 G 2.50 mm² |
| Bend radius (no. of ODs for fixed installation) | 4 |
| Bend radius (no. of ODs for flexible installation) | 7.5 |
| Cable Diameter | 14mm |
| Core layout | Cu-blank, according to DIN VDE 0295 KL.5, fine, BS 6360 cl. 5, IEC 60228 61 |
| Halogen-free | No |
| Max. length sold by the metre | 100m |
| Max. temperature | 60°C |
| Min. temperature | -30°C |
| Nominal Voltage | 450V |
| Packaged | No |
| Shielded | No |
| Sold by Metre | Yes |
| Standards | Wire identification according to DIN VDE 0293-308 - Up to 5 wires colored - From 6 wires black with consecutive white digit Imprint |
| Test voltage | 2500V |
| Type | H07RN-F |