matt:e ARD-1-63-TP-SPD 63A EV Connection unit for loads up to 63A + SPD
Order Code: 65-4471
MPN: ARD-1-63-TP-SPD
Brand: matt:e
Sign In to submit the first review
Qty Ex VAT
Contact us for lead times on larger quantities
2 in stock, despatched same dayAdditional quantity lead time 7 days
The matt:e ARD-1-63-TP-SPD is a 3-phase connection unit, with a unique 5-pole auto-reset isolator device and built-in Type 2 SPD, suitable for 1 x 63A TPN load.
Helping to facilitate compliance with BS:7671. 2018 Amendment 2, 2022 Regulation 722.411.4.1.(iii).
ColourBlack
Dimensions (H x W x D)380 x 300 x 120mm
Voltage rating400V, 3-phase
Frequency50Hz
Max. Load63A
IP ratingIP4X
MaterialMild steel
FinishPowder-coated
Warranty1 Year
  • Built in O-PEN® technology
  • No Earth electrodes required
  • Facilitates compliance with regulation 722.411.4.1 (iii)
  • Helps reduce disruptive and costly groundworks
  • Removes the risk of striking buried services
  • Simple wire in wire out connection
  • For 1 x 63A TPN load
  • Complete with Type 2 SPD & 5-pole Auto-reset Isolator
  • Mild steel IP4X enclosure
  • Standard 1 Year parts warranty
  • Designed and Built in the UK
  • Matt:e type ARD-1-63-TP-SPD
Current Rating 63A
IP Rating IP4X (Indoor)
Voltage Rating 3-phase (400V)
Surge Protected Yes
Build Type Pre-configured connection panel
Terminal Capacity 25mm²