| Qty | Ex VAT |
|---|---|
| 1+ | £135.77 |
The EV-3-20-TP-M from matt:e is simple, single dedicated connection unit with built in O-PEN technology, which allows for the connection of 3x 20A TPN EV charge points to the existing PME earthing facility.
The unit incorporates a 5-pole isolator with built-in shunt trip which disconnects all poles including CPC in the event of a fault, manually resettable in line with BS: 7671, 2018 Amendment 1 2020 Regulation 722.411.4.1 (iii).
The O-PEN technology does not require earth rods or measuring electrodes to function correctly.
| Colour | Black |
| Dimensions (H x W x D) | 550 x 360 x 140mm |
| Finish | Powder-coated |
| Frequency | 50Hz |
| Guarantee | 1 year |
| IP rating | IP4X |
| Material | Mild steel |
| Voltage rating | 400V, three-phase |
| Current Rating | 20A |
|---|---|
| IP Rating | IP4X (Indoor) |
| RCBO | No |
| MCB | Yes |
| Surge Protected | No |
| Auto Reset Function | No |
| Build Type | Pre-configured connection centre |
| Load Curtailment | No |
| Protection Included | MCB only |