| Qty | Ex VAT |
|---|---|
| 1+ | £2076.48 |
MI 3155 EurotestXD is the newest flagship of Metrel's most advanced line of multi-functional measuring instruments and is designed specifically for testing in industry.
What differentiates this instrument from the rest is its ergonomic design and an intuitive user interface, encompassing a memory organiser and fully programmable auto sequences, managed through a large colour touch screen display.
Supplied with:
| Type | Installation tester |
|---|---|
| Battery type | Li-ion |
| Calibrated | Manufacturer's standards (no certificate) |
| Communications Port 1 | Bluetooth |
| Communications Port 2 | USB |
| Communications Port 3 | RS232 |
| Display | TFT Touchscreen |
| Height | 111mm |
| Insulation Test Voltage | CAT IV |
| Internal Battery | 4400mAh |
| Length | 252mm |
| Mains | plug cable 1.5M |
| Power supply | 7.2V |
| Testing Type | Installation |
| Width | 165mm |