| Qty | Was | Ex VAT |
|---|---|---|
| 1+ | £540.00 | £499.00 |
The zappi GLO, ZAPPI-3AS07T-G 7kW, single phase electric vehicle charger is the latest addition to the myenergi family, designed with modern aesthetics and simplicity.
This sleek, compact charger features a streamlined design, with a screenless interface. All settings are controlled via the myenergi user App. Commissioning is quick and easy, using the Installer Assistant App for initial set-up.
Ideal for busy individuals, zappi GLO offers essential smart technology, tariff integration and functionality, enabling effortless operations at the palm of your hand.
The zappi GLO provides a plug-and-go experience with simple smart solar integration. It also features an RFID Access Key for convenient, optional tap-to-charge functionality.
This charger comes with a 6.5m, Type 2 tethered cable with integrated holster for the plug.
The charger incorporates the latest electrical protection devices required for safe operation, even during supply faults.
| Bluetooth | Yes |
|---|---|
| Colour | Black |
| DC Leakage Protection (6mA DC) | Yes |
| Dimensions (H x W x D) | 350 x 170 x 160mm |
| Dynamic Load | Yes |
| Ethernet (RJ45) | No |
| IK Rating | IK10 |
| IP Rating | IP65 |
| Maximum Current | 32A |
| Mounting | Wall |
| Number of Output Sockets | 1 |
| PME Protection | No |
| Power Output Per Socket | 7kW |
| Residual Current Detection (RCD) | Yes |
| RFID | Yes |
| Smartphone App | Yes |
| Socket Type | Type 2 |
| Solar Integration | Yes |
| Supply Phase | Single Phase |
| Supply Voltage | 230V AC |
| Tethered | Yes |
| Tethered Cable Length | 6.5m |
| Type | Electric Vehicle Charger |
| WiFi | Yes |
| Standby Consumption | 3W |