The tesa tesakrepp 4319 für Kurven is a light brown masking tape measuring 50 metres in length and 15 millimetres in width, suitable for creating clean lines around curves. Manufactured by tesa, it comes in a pack of 12 and is designed for precision work in painting and decorating tasks. This tape is ideal for professionals needing reliable adhesion and easy removal without residue.
| Type | Masking tape |
|---|---|
| Width | 15mm |
| Length | 50m |
| Colour | Light brown |
| Adhesive tape features | Suitable for indoor use |
| Adhesive Type | Natural rubber |
| Breakout force | 24 N/10 mm |
| Carrier material | Paper, light creping |
| Dimensions | (L x W) 50 m x 15 mm |
| Material | Natural rubber |
| Misc Attribute | tesakrepp 4319 für Kurven |
| Series | tesakrepp® |
| Thickness | 375µm |