| Qty | Ex VAT |
Pack Price
Per 100 Units |
|---|---|---|
| 100+ | £0.537 | £53.70 |
This DIN Rail terminal block with spring cage from WAGO has 3 through terminals suitable for Ex i applications. The CAGE CLAMP® connection technique allows stripped solid and ferruled conductors to be simply pushed in.
With their space saving design, these terminal blocks are up to 30% smaller than standard terminal blocks. They have a conductor entry angle of less than 15° which allows easier installation in smaller spaces.
| Type | Terminal block |
|---|---|
| Pitch | 8.2mm |
| No. of Ways | 3 |
| Termination | Push-in Cage clamp |
| Width | 3.5mm |
| Wire Gauge (mm²) | 1.5mm² |
| Category | Rail-Mount Terminal Blocks |
| Colour | blue |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection | Push-in CAGE CLAMP® |
| Continuous Use Temperature | -60 … +105 °C |
| Current Rating | 13.5A |
| Depth | 39.5mm |
| Depth inch | 1.555inches |
| Fine-stranded conductor max. AWG | 16 AWG |
| Fine-stranded conductor max. mm² | 1.5mm² |
| Fine-stranded conductor min. AWG | 16 AWG |
| Fine-stranded conductor min. mm² | 0.14mm² |
| Flammability class according to UL94 | V0 |
| Height | 58.2mm |
| Height inch | 2.291inches |
| Nominal cross-section mm² | 1mm² |
| Product Main Function | Through terminal block |
| Rated current | 13.5 A |
| Single-stranded conductor max. AWG | 16 AWG |
| Single-stranded conductor max. mm² | 1.5mm² |
| Single-stranded conductor min. AWG | 24 AWG |
| Single-stranded conductor min. mm² | 0.14mm² |
| Stripping length of 1 mm | 9mm |
| Stripping length up to 1 mm | 11mm |
| Total number of pins | 3 |
| Type of operation | Operating tool |
| Unit Weight | KGM |
| Voltage Rating | 800V |
| Weight | 4.320g |
| Width inch | 0.138inches |
| Width mm | 3.5mm |
| Wire Gauge (AWG) | 24 to 18AWG |
| Wiring Type | Front-entry wiring |