| Qty | Ex VAT |
|---|---|
| 1+ | £0.950 |
| 10+ | £0.866 |
| 50+ | £0.811 |
DIN rail-mounting through terminal block with spring cage from WAGO, suitable for Ex e II applications. CAGE CLAMP® connection allows stripped solid and ferruled conductors to be pushed in.
With its space saving design, this terminal blocks is up to 30% smaller than standard terminal blocks and with a conductor entry angle of less than 15° allows easier installation in smaller spaces.
| Type | Terminal block |
|---|---|
| No. of Ways | 4 |
| Termination | Push-in Cage clamp |
| Category | Rail-Mount Terminal Blocks |
| Colour | blue |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection | Push-in CAGE CLAMP® |
| Continuous Use Temperature | -60 … +105 °C |
| Current Rating | 24A |
| Depth inch | 1.555 inches |
| Depth mm | 39.5mm |
| Fine-stranded conductor max. AWG | 12 AWG |
| Fine-stranded conductor max. mm² | 4 mm² |
| Fine-stranded conductor min. AWG | 12 AWG |
| Fine-stranded conductor min. mm² | 0.25 mm² |
| Flammability class according to UL94 | V0 |
| Height | 69.9mm |
| Height inch | 2.752 inches |
| Nominal cross-section mm² | 2.5 mm² |
| Product Main Function | Through terminal block |
| Rated current | 24 A |
| Single-stranded conductor max. AWG | 12 AWG |
| Single-stranded conductor max. mm² | 4 mm² |
| Single-stranded conductor min. AWG | 22 AWG |
| Single-stranded conductor min. mm² | 0.25 mm² |
| Size | 33 x 5.2 x 70mm |
| Size 3 | x 5.2 x 70mm |
| Stripping length of 1 mm | 10mm |
| Stripping length up to 1 mm | 12mm |
| Total number of pins | 4 |
| Type of operation | Operating tool |
| Unit Weight | KGM |
| Weight | 7.500 g |
| Width inch | 0.205 inches |
| Width mm | 5.2mm |
| Wire Gauge (AWG) | 14AWG |
| Wiring Type | Front-entry wiring |