| Qty | Ex VAT |
Pack Price
Per 5 Units |
|---|---|---|
| 5+ | £3.63 | £18.15 |
| 50+ | £3.49 | £17.45 |
| 100+ | £3.26 | £16.30 |
A 2-conductor fuse disconnect terminal block with pivoting fuse holder from the WAGO TOP JOB® family, suitable for 5 x 20mm miniature fuses.
This terminal block uses the CAGE CLAMP® connection technique which allows stripped solid and ferruled conductors to be pushed in. With its space saving design, this terminal block is up to 30% smaller than standard terminal blocks and with a conductor entry angle of less than 15° allows easier installation in smaller spaces.
| No. of Ways | 2 |
|---|---|
| Termination | Push-in Cage clamp |
| Category | Rail-Mount Terminal Blocks |
| Colour | Grey |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection | Push-in CAGE CLAMP® |
| Continuous Use Temperature | -60 … +105 °C |
| Current Rating | 6.3A |
| Fine-stranded conductor max. AWG | 12 AWG |
| Fine-stranded conductor max. mm² | 4 mm² |
| Fine-stranded conductor min. AWG | 12 AWG |
| Fine-stranded conductor min. mm² | 0.25 mm² |
| Flammability class according to UL94 | V0 |
| Height | 66.1mm |
| Height inch | 2.602 inches |
| Nominal cross-section mm² | 2.5 mm² |
| Product Main Function | Fuse terminal block |
| Rated current | 6.3 A |
| Single-stranded conductor max. AWG | 12 AWG |
| Single-stranded conductor max. mm² | 4 mm² |
| Single-stranded conductor min. AWG | 22 AWG |
| Single-stranded conductor min. mm² | 0.25 mm² |
| Stripping length of 1 mm | 10mm |
| Stripping length up to 1 mm | 12mm |
| Total number of pins | 2 |
| Type of operation | Operating tool |
| Unit Weight | KGM |
| Weight | 13.400 g |
| Width inch | 0.244 inches |
| Width mm | 6.2mm |
| Wire Gauge (AWG) | 14AWG |
| Wiring Type | Front-entry wiring |