| Qty | Ex VAT |
Pack Price
Per 50 Units |
|---|---|---|
| 50+ | £1.85 | £92.50 |
| 100+ | £1.75 | £87.50 |
This double deck through/through L/L terminal block from WAGO, with marker carrier, is suitable for Ex e II applications. It uses the CAGE CLAMP® connection technique which allows stripped solid and ferruled conductors to be pushed in.
With its space saving design, the terminal block is up to 30% smaller than standard terminal blocks and has a conductor entry angle of less than 15° which allows easier installation in smaller spaces.
| Type | Terminal block |
|---|---|
| Pitch | 5.2mm |
| No. of Ways | 4 |
| Termination | Push-in Cage clamp |
| Width | 5.2mm |
| Wire Gauge (mm²) | 2.5mm² |
| Category | Rail-Mount Terminal Blocks |
| Colour | Grey |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection | Push-in CAGE CLAMP® |
| Continuous Use Temperature | -60 … +105 °C |
| Current Rating | 24A |
| Fine-stranded conductor max. AWG | 12 AWG |
| Fine-stranded conductor max. mm² | 4mm² |
| Fine-stranded conductor min. AWG | 12 AWG |
| Fine-stranded conductor min. mm² | 0.25mm² |
| Flammability class according to UL94 | V0 |
| Height | 69.7mm |
| Height inch | 2.744inches |
| Nominal cross-section mm² | 2.5mm² |
| Product Main Function | Double-deck terminal block;Through terminal block |
| Rated current | 24 A |
| Single-stranded conductor max. AWG | 12 AWG |
| Single-stranded conductor max. mm² | 4mm² |
| Single-stranded conductor min. AWG | 22 AWG |
| Single-stranded conductor min. mm² | 0.25mm² |
| Stripping length of 1 mm | 10mm |
| Stripping length up to 1 mm | 12mm |
| Total number of pins | 4 |
| Type of operation | Operating tool |
| Unit Weight | KGM |
| Voltage Rating | 500V |
| Weight | 10.603g |
| Width inch | 0.205inches |
| Width mm | 5.2mm |
| Wire Gauge (AWG) | 22 to 12AWG |
| Wiring Type | Front-entry wiring |