| Qty | Was | Ex VAT |
Pack Price
Per 50 Units |
|---|---|---|---|
| 50+ | £3.21 | £3.19 | £159.50 |
| 100+ | £3.00 | £2.98 | £149.00 |
| 250+ | £2.71 | £2.69 | £134.50 |
The WAGO DIN Rail Termnal Block 36A Grey is a multi-level installation terminal with N-disconnect slide kink L/L. Connection of both solid and flexible conductors with wire-end sleeve via direct connection technique. Through identical bus bar position, the compatibility is guaranteed with the previous installation clamps.
The CAGE CLAMP® connection technique allows stripped solid and ferruled conductors to be pushed in. With their space saving design, the terminal block is up to 30% smaller than standard terminal block and with a conductor entry angle of less than 15° which allows easier installation in smaller spaces.
| Type | Terminal block |
|---|---|
| No. of Ways | 4 |
| Termination | Push-in Cage clamp |
| Width | 6.2mm |
| Wire Gauge (mm²) | 4mm² |
| Category | Rail-Mount Terminal Blocks;Installation Terminal Blocks and Connectors |
| Colour | Grey |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection | Push-in CAGE CLAMP® |
| Continuous Use Temperature | -60 … +105 °C |
| Current Rating | 32A |
| Fine-stranded conductor max. AWG | 10 AWG |
| Fine-stranded conductor max. mm² | 6mm² |
| Fine-stranded conductor min. AWG | 10 AWG |
| Fine-stranded conductor min. mm² | 0.5mm² |
| Flammability class according to UL94 | V0 |
| Height | 123.9mm |
| Height inch | 4.878inches |
| Nominal cross-section mm² | 4mm² |
| Product Main Function | Multilevel installation terminal block |
| Rated current | 32 A |
| Single-stranded conductor max. AWG | 10 AWG |
| Single-stranded conductor max. mm² | 6mm² |
| Single-stranded conductor min. AWG | 20 AWG |
| Single-stranded conductor min. mm² | 0.5mm² |
| Stripping length of 1 mm | 11mm |
| Stripping length up to 1 mm | 13mm |
| Total number of pins | 4 |
| Type of operation | Operating tool |
| Unit Weight | KGM |
| Voltage Rating | 400V |
| Weight | 21.518g |
| Width inch | 0.244inches |
| Width mm | 6.2mm |
| Wire Gauge (AWG) | 20 to 12AWG |
| Wiring Type | Front-entry wiring |