| Qty | Ex VAT |
Pack Price
Per 20 Units |
|---|---|---|
| 20+ | £8.30 | £166.00 |
WAGO 2020-111 11-way 1 conductor female plug, colour - grey. For wire sizes. Pack size 20.
| Body Style | Female connector/socket |
|---|---|
| Pitch | 3.5mm |
| No of Ways Per Row | 11 |
| No. of Rows | 1 |
| Current Rating | 13.5 A |
| Colour | Grey |
| Wire Gauge (AWG) | 24 AWG |
| Wire Gauge (mm²) | 0.14 mm² |
| Category | Rail-Mount Terminal Blocks;Pluggable Connectors |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection | Push-in CAGE CLAMP® |
| Continuous Use Temperature | -60 … +105 °C |
| Depth inch | 0.882 inches |
| Depth mm | 22.4mm |
| Flammability class according to UL94 | V0 |
| Height inch | 1.594 inches |
| Height mm | 40.5mm |
| Mounting Type | Push-in Cage clamp |
| Stripping length of 1 mm | 9mm |
| Stripping length up to 1 mm | 11mm |
| Total number of potentials | 11 |
| Type of operation | Operating tool |
| Unit Weight | KGM |
| Voltage Rating | 500V |
| Weight | 25.000 g |
| Width | 39.2mm |
| Width inch | 1.543 inches |
| Width mm | 39.2mm |
| Wiring Type | Front-entry wiring |