| Qty | Ex VAT |
Pack Price
Per 25 Units |
|---|---|---|
| 25+ | £0.507 | £12.68 |
The WAGO DIN Rail Terminal Bloc Cover Plate, Spring Cage 3.5mm Orange is a 2-conductor/2-pin base terminal cover plate (end and intermediate plate 1mm/0.039in thick).
| Type | End plate / separator plate |
|---|---|
| Pitch | N/A |
| No. of Ways | N/A |
| No. of Levels | 1 |
| Termination | Spring Clamp |
| Width | 1mm |
| Wire Gauge (mm²) | 1.5mm² |
| Category | Rail-Mount Terminal Blocks;Pluggable Connectors;Accessories |
| Colour | orange |
| Depth | 31.6mm |
| Depth inch | 1.244inches |
| Flammability class according to UL94 | V0 |
| Height | 84.8mm |
| Height inch | 3.339inches |
| Product Main Function | End plate |
| Unit Weight | KGM |
| Weight | 2.510g |
| Width inch | 0.039inches |