The WAGOBOX® 207-3301 junction box is designed for use with the WAGO 221 and 2773 series connectors.
WAGO Box; Branch; for multicore cables; 221-4; 221-41x, 2773 series; max. 4 mm² connectors; without splicing connectors; for BS 5733 - MF; grey
The WAGOBOX® junction box is rated 400V/4kV and can support conductor sizes from 0.2mm² to 4mm².
The maximum number of supported individual conductor connections is 20. Each cable clamp can grip cables with an overall diameter between 3mm and 8mm.
| Material | Plastic |
|---|---|
| Protection Rating | IP2X |
| Colour | Grey |
| Adjustable | cable tie |
| Enclosure Height | 44mm |
| Enclosure Length | 108mm |
| Enclosure Width | 39mm |
| External Features | Cable entries |
| Internal Features | Cable clamps |
Order Code: {{product.ProductCode}}
Your Ref: {{product.CustomerCode}}
MPN: {{product.ManuPartNo}}
Available for re-reeling