| Qty | Inc VAT |
Pack Price
Per 100 Units |
|---|---|---|
| 100+ | £2.58 | £258.00 |
| Body Style | Female connector/socket |
|---|---|
| Pitch | 3.5mm |
| No of Ways Per Row | 8 |
| Current Rating | 10 A |
| Colour | Grey |
| Wire Gauge (AWG) | 24 AWG |
| Wire Gauge (mm²) | 0.2 mm² |
| Category | PCB Terminal Blocks and Connectors;Pluggable Connectors |
| Connection | Push-in CAGE CLAMP® |
| Depth inch | 0.449 inches |
| Depth mm | 11.4mm |
| Flammability class according to UL94 | V0 |
| Height inch | 0.551 inches |
| Height mm | 14mm |
| Rated surge voltage (II / 2) | 2.5 kV |
| Rated voltage (II / 2) | 320 V |
| Stripping length of 1 mm | 8mm |
| Stripping length up to 1 mm | 9mm |
| Total number of potentials | 8 |
| Type of operation | Push-button |
| Unit Weight | KGM |
| Weight | 3.639 g |
| Width inch | 1.102 inches |
| Width mm | 28mm |