| Qty | Ex VAT |
Pack Price
Per 10 Units |
|---|---|---|
| 10+ | £0.325 | £3.25 |
| 50+ | £0.306 | £3.06 |
| 100+ | £0.269 | £2.69 |
| 500+ | £0.250 | £2.50 |
The 221 Series from WAGO – Flexible, Fast and Safe
COMPACT Splicing Connector; for all conductor types; max. 4 mm²; 2-conductor; with levers; transparent housing; Surrounding air temperature: max 85°C (T85); 4,00 mm²; transparent
Quick and Easy to use. Opening the levers on the 221 Series requires little effort. This means you can connect conductors quickly – without tools. Simply pull up the lever, insert the stripped conductor and push the lever back down.
The transparent housing allows you to clearly see if the wires are stripped to the correct length and connected properly.
The connector has two test slots located below where the WAGO imprint appears: one in the conductor entry direction and one on the opposite side. This allows easy testing, even when installed.
This tool-free, lever-actuated connector is suitable for a wide variety of industrial applications.
| Type | Splicing Connector |
|---|---|
| Wire Gauge | 12 AWG |
| Actuation Type | Lever |
| Body Style | Horizontal |
| Category | Installation Terminal Blocks and Connectors;Lighting Connection |
| Color | transparent |
| Colour | Clear/Orange |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection | CAGE CLAMP® |
| Continuous Use Temperature | 105 °C |
| Current Rating | 32A |
| Depth inch | 0.732 inches |
| Depth mm | 18.6mm |
| Fine-stranded conductor max. mm² | 4 mm² |
| Fine-stranded conductor min. AWG | 12 AWG |
| Fine-stranded conductor min. mm² | 0.14 mm² |
| Flammability class according to UL94 | V2 |
| Flammability Rating | UL94, V2 |
| Height inch | 0.327 inches |
| Height mm | 8.3mm |
| Mounting | Cable / Mounting Carrier / Junction Box |
| Multi-stranded conductor max. AWG | 12 AWG |
| Multi-stranded conductor max. mm² | 4 mm² |
| Multi-stranded conductor min. AWG | 24 AWG |
| Multi-stranded conductor min. mm² | 0.2 mm² |
| Nominal cross-section mm² | 4 mm² |
| Nominal Voltage | 450V |
| Number of Ways | 2 |
| Product Main Function | Splicing Connector with Levers |
| Rated current | 32 A |
| Rated Surge Voltage | 4kV |
| Rated surge voltage (II / 2) | 4 kV |
| Rated voltage (II / 2) | 450 V |
| Single-stranded conductor max. AWG | 12 AWG |
| Single-stranded conductor max. mm² | 4 mm² |
| Single-stranded conductor min. AWG | 24 AWG |
| Single-stranded conductor min. mm² | 0.2 mm² |
| Strip Length | 11mm |
| Stripping length of 1 mm | 11mm |
| Stripping length up to 1 mm | 11mm |
| Temp. Marking | T85 |
| Termination | Cage clamp |
| Total number of potentials | 1 |
| Total number of terminal points | 2 |
| Type of operation | Lever |
| Unit Weight | KGM |
| Width inch | 0.516 inches |
| Width mm | 13.1mm |
| Wiring Type | Side-entry wiring |
Order Code: {{product.ProductCode}}
Your Ref: {{product.CustomerCode}}
MPN: {{product.ManuPartNo}}
Available for re-reeling
Order Code: {{product.ProductCode}}
Your Ref: {{product.CustomerCode}}
MPN: {{product.ManuPartNo}}
Available for re-reeling