| Qty | Ex VAT |
Pack Price
Per 10 Units |
|---|---|---|
| 10+ | £0.285 | £2.85 |
| 50+ | £0.274 | £2.74 |
| 100+ | £0.257 | £2.57 |
The 222 Series from WAGO
CLASSIC Splicing Connector; for all conductor types; max. 4 mm²; 3-conductor; with levers; grey housing; Surrounding air temperature: max 40°C; 2,50 mm²; grey
The WAGO Series 222 3-Wire Classic splicing connector is the easiest way to connect and disconnect cables and wires. Simply open the orange-coloured operating lever until it clicks into place, insert the stripped conductor, and place the lever back into the start position. This connector is highly reliable, ensuring connection every time.
| Type | Classic Splicing Connector |
|---|---|
| Wire Gauge | 4mm² / 12AWG Max. |
| Actuation Type | Lever |
| Body Style | Terminal block |
| Colour | Grey/Orange |
| Current Rating | 32A |
| Fire Load | 0.088MJ |
| Flammability Rating | UL94, V0 |
| Mounting | Cable |
| Nominal Voltage | 400V |
| Number of Ways | 3 |
| Rated Surge Voltage | 4kV |
| Strip Length | 9-10mm |
| Termination | Cage clamp |
Order Code: {{product.ProductCode}}
Your Ref: {{product.CustomerCode}}
MPN: {{product.ManuPartNo}}
Available for re-reeling