| Qty | Ex VAT |
Pack Price
Per 100 Units |
|---|---|---|
| 100+ | £2.21 | £221.00 |
| Body Style | Female connector/socket |
|---|---|
| Pitch | 5mm |
| No of Ways Per Row | 4 |
| No. of Rows | 1 |
| Current Rating | 16 A |
| Colour | Grey |
| Wire Gauge (AWG) | 28 AWG |
| Wire Gauge (mm²) | 0.08 mm² |
| Category | PCB Terminal Blocks and Connectors;Pluggable Connectors;Lighting Connection |
| Connection | CAGE CLAMP® |
| Depth inch | 1.043 inches |
| Depth mm | 26.5mm |
| Flammability class according to UL94 | V0 |
| Height inch | 0.74 inches |
| Height mm | 18.8mm |
| Rated surge voltage (II / 2) | 4 kV |
| Rated voltage (II / 2) | 630 V |
| Stripping length of 1 mm | 8mm |
| Stripping length up to 1 mm | 9mm |
| Total number of potentials | 4 |
| Type of operation | Operating tool |
| Unit Weight | KGM |
| Weight | 7.354 g |
| Width inch | 0.846 inches |
| Width mm | 21.5mm |