| Qty | Ex VAT |
Pack Price
Per 100 Units |
|---|---|---|
| 100+ | £0.938 | £93.80 |
Male 6-pole header with closed ends from WAGO suitable for vertical PCB mounting.
| Body Style | Vertical Closed End Header |
|---|---|
| Pitch | 5.08mm |
| No. of Rows | 1 |
| Current Rating | 12 A |
| Colour | Orange |
| Wire Gauge (AWG) | N/A |
| Wire Gauge (mm²) | N/A |
| Category | PCB Terminal Blocks and Connectors;Pluggable Connectors |
| Depth | 8.4mm |
| Depth inch | 0.331inches |
| Flammability class according to UL94 | V0 |
| Height | 17mm |
| Height inch | 0.669inches |
| Rated surge voltage (II / 2) | 4 kV |
| Rated voltage (II / 2) | 630 V |
| Total number of potentials | 6 |
| Unit Weight | KGM |
| Weight | 1.978g |
| Width | 33.66mm |
| Width inch | 1.323inches |
| Width mm | 33.6mm |