| Qty | Ex VAT |
Pack Price
Per 50 Units |
|---|---|---|
| 50+ | £2.42 | £121.00 |
| Body Style | Female connector/socket |
|---|---|
| Pitch | 5mm |
| No of Ways Per Row | 4 |
| No. of Rows | 1 |
| Current Rating | 12 A |
| Colour | Grey |
| Wire Gauge (mm²) | N/A |
| Category | PCB Terminal Blocks and Connectors;Pluggable Connectors |
| Depth inch | 0.457 inches |
| Depth mm | 11.6mm |
| Dimensions | width: 35.8mm |
| Flammability class according to UL94 | V0 |
| Height inch | 1.421 inches |
| Height mm | 36.1mm |
| Rated surge voltage (II / 2) | 4 kV |
| Rated voltage (II / 2) | 630 V |
| Total number of potentials | 4 |
| Unit Weight | KGM |
| Weight | 5.052 g |
| Width inch | 1.413 inches |
| Width mm | 35.9mm |