| Qty | Ex VAT |
Pack Price
Per 25 Units |
|---|---|---|
| 25+ | £4.04 | £101.00 |
| Body Style | Female connector/socket |
|---|---|
| Pitch | 5.08mm |
| No of Ways Per Row | 10 |
| No. of Rows | 1 |
| Current Rating | 12 A |
| Colour | Orange |
| Wire Gauge (mm²) | N/A |
| Category | PCB Terminal Blocks and Connectors;Pluggable Connectors;Panel Feedthrough Components |
| Depth inch | 0.457 inches |
| Depth mm | 11.6mm |
| Flammability class according to UL94 | V0 |
| Height inch | 0.915 inches |
| Height mm | 23.25mm |
| Rated surge voltage (II / 2) | 4 kV |
| Rated voltage (II / 2) | 630 V |
| Total number of potentials | 10 |
| Unit Weight | KGM |
| Weight | 10.178 g |
| Width inch | 2.583 inches |
| Width mm | 65.6mm |