| Qty | Ex VAT |
Pack Price
Per 100 Units |
|---|---|---|
| 100+ | £1.70 | £170.00 |
Angled female 3-pole connector from WAGO with locking latch, suitable for use with the Multi Connection System (MCS). MCS Connectors shall not be connected/disconnected when live or under load. The circuit design should ensure header pins, which can be touched, are not live when unmated.
| Body Style | Female connector/socket |
|---|---|
| Pitch | 5.08mm |
| No of Ways Per Row | 3 |
| No. of Rows | 1 |
| Current Rating | 14 A |
| Colour | Orange |
| Wire Gauge (AWG) | 28 AWG |
| Wire Gauge (mm²) | 0.08mm² |
| Category | PCB Terminal Blocks and Connectors;Pluggable Connectors;Lighting Connection |
| Connection | CAGE CLAMP® |
| Depth | 22.75mm |
| Depth inch | 0.896inches |
| Depth mm | 22.75mm |
| Flammability class according to UL94 | V0 |
| Height | 23.9mm |
| Height inch | 0.941inches |
| Rated surge voltage (II / 2) | 4 kV |
| Rated voltage (II / 2) | 630 V |
| Series | 232 |
| Stripping length of 1 mm | 8mm |
| Stripping length up to 1 mm | 9mm |
| Total number of potentials | 3 |
| Type of operation | Operating tool |
| Unit Weight | KGM |
| Weight | 5.881g |
| Width | 17.64mm |
| Width inch | 0.694inches |
| Width mm | 17.64mm |