| Qty | Ex VAT |
Pack Price
Per 25 Units |
|---|---|---|
| 25+ | £4.12 | £103.00 |
WAGO 260-112 12-way 2-conductor with fixing flanges, DIN rail mount terminal strip, colour - grey. For wire sizes AWG 28-16. Pack size 25.
| Category | Rail-Mount Terminal Blocks |
|---|---|
| Colour | Grey |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection | CAGE CLAMP® |
| Continuous Use Temperature | -60 … +105 °C |
| Depth inch | 0.673 inches |
| Depth mm | 17.1mm |
| Fine-stranded conductor max. AWG | 16 AWG |
| Fine-stranded conductor max. mm² | 1.5 mm² |
| Fine-stranded conductor min. AWG | 16 AWG |
| Fine-stranded conductor min. mm² | 0.08 mm² |
| Flammability class according to UL94 | V0 |
| Height | 25.1mm |
| Height inch | 0.988 inches |
| Product Main Function | Through terminal block |
| Rated current | 18 A |
| Single-stranded conductor max. AWG | 16 AWG |
| Single-stranded conductor max. mm² | 1.5 mm² |
| Single-stranded conductor min. AWG | 28 AWG |
| Single-stranded conductor min. mm² | 0.08 mm² |
| Stripping length of 1 mm | 8mm |
| Stripping length up to 1 mm | 9mm |
| Total number of pins | 24 |
| Type of operation | Operating tool |
| Unit Weight | KGM |
| Weight | 20.080 g |
| Width inch | 2.902 inches |
| Width mm | 73.7mm |
| Wiring Type | Side-entry wiring |