| Qty | Ex VAT |
Pack Price
Per 50 Units |
|---|---|---|
| 50+ | £0.475 | £23.75 |
| 100+ | £0.453 | £22.65 |
The WAGO DIN Rail Screwless Terminal Block, Spring Cage 8mm 18A Blue is a 4-conductor terminal block for screw or similar mounting types. With cage spring connector for single, multiple and fine stranded copper conductors. The last open terminal is closed with a terminal plate, sold separately, fixed using a screw flange with a 3.2mm dia. hole.
The CAGE CLAMP® connection technique allows stripped solid and ferruled conductors to be simply pushed in. With its space saving design, the terminal block is up to 30% smaller than standard terminal blocks. It has a conductor entry angle of less than 15° which allows easier installation in smaller spaces.
| Type | Terminal block |
|---|---|
| No. of Ways | 4 |
| Termination | Cage clamp |
| Width | 8mm |
| Category | Rail-Mount Terminal Blocks |
| Colour | blue |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection | CAGE CLAMP® |
| Continuous Use Temperature | -60 … +105 °C |
| Current Rating | 18A |
| Depth inch | 0.988 inches |
| Depth mm | 25.1mm |
| Fine-stranded conductor max. AWG | 16 AWG |
| Fine-stranded conductor max. mm² | 1.5 mm² |
| Fine-stranded conductor min. AWG | 16 AWG |
| Fine-stranded conductor min. mm² | 0.08 mm² |
| Flammability class according to UL94 | V0 |
| Height | 17.1mm |
| Height inch | 0.673 inches |
| Product Main Function | Through terminal block |
| Rated current | 18 A |
| Single-stranded conductor max. AWG | 16 AWG |
| Single-stranded conductor max. mm² | 1.5 mm² |
| Single-stranded conductor min. AWG | 28 AWG |
| Single-stranded conductor min. mm² | 0.08 mm² |
| Stripping length of 1 mm | 8mm |
| Stripping length up to 1 mm | 9mm |
| Total number of pins | 4 |
| Type of operation | Operating tool |
| Unit Weight | KGM |
| Voltage Rating | 400V |
| Weight | 2.540 g |
| Width inch | 0.315 inches |
| Width mm | 8mm |
| Wire Gauge (AWG) | 28 to 16AWG |
| Wiring Type | Side-entry wiring |