| Qty | Ex VAT |
Pack Price
Per 25 Units |
|---|---|---|
| 25+ | £3.64 | £91.00 |
WAGO 261-106/341-000 6-way 6mm 2-conductor 2 Push Buttons with fixing flanges, DIN rail mount terminal strip.
| Wire Gauge | 14 AWG |
|---|---|
| Body Style | Horizontal |
| Category | Rail-Mount Terminal Blocks |
| Color | Grey |
| Colour | Grey |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection | CAGE CLAMP® |
| Continuous Use Temperature | -60 … +105 °C |
| Current Rating | 24A |
| Depth inch | 0.917 inches |
| Depth mm | 23.3mm |
| Fine-stranded conductor max. mm² | 2.5 mm² |
| Fine-stranded conductor min. AWG | 14 AWG |
| Fine-stranded conductor min. mm² | 0.08 mm² |
| Flammability class according to UL94 | V0 |
| Height inch | 1.106 inches |
| Height mm | 28.1mm |
| Number of Ways | 6 |
| Product Main Function | Through terminal block |
| Rated current | 24 A |
| Single-stranded conductor max. AWG | 14 AWG |
| Single-stranded conductor max. mm² | 2.5 mm² |
| Single-stranded conductor min. AWG | 28 AWG |
| Single-stranded conductor min. mm² | 0.08 mm² |
| Stripping length of 1 mm | 8mm |
| Stripping length up to 1 mm | 9mm |
| Termination | Cage clamp |
| Total number of potentials | 6 |
| Total number of terminal points | 12 |
| Type of operation | Push-button |
| Unit Weight | KGM |
| Weight | 16.840 g |
| Width inch | 1.972 inches |
| Width mm | 50.1mm |
| Wiring Type | Side-entry wiring |