| Qty | Ex VAT |
Pack Price
Per 50 Units |
|---|---|---|
| 50+ | £0.524 | £26.20 |
WAGO 261-321/331-000 2-conductor Push Button, DIN rail mount terminal block, colour - grey. For wire sizes AWG 28-14. Pack size 200.
| Category | Rail-Mount Terminal Blocks |
|---|---|
| Colour | Grey |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection | CAGE CLAMP® |
| Depth inch | 0.87 inches |
| Depth mm | 22.1mm |
| Fine-stranded conductor max. AWG | 14 AWG |
| Fine-stranded conductor max. mm² | 2.5 mm² |
| Fine-stranded conductor min. AWG | 14 AWG |
| Fine-stranded conductor min. mm² | 0.08 mm² |
| Flammability class according to UL94 | V0 |
| Height | 28mm |
| Height inch | 1.102 inches |
| Product Main Function | Through terminal block |
| Rated current | 24 A |
| Single-stranded conductor max. AWG | 14 AWG |
| Single-stranded conductor max. mm² | 2.5 mm² |
| Single-stranded conductor min. AWG | 28 AWG |
| Single-stranded conductor min. mm² | 0.08 mm² |
| Stripping length of 1 mm | 8mm |
| Stripping length up to 1 mm | 9mm |
| Total number of pins | 2 |
| Type of operation | Operating tool |
| Unit Weight | KGM |
| Weight | 2.257 g |
| Width inch | 0.236 inches |
| Width mm | 6mm |
| Wiring Type | Side-entry wiring |