| Qty | Ex VAT |
Pack Price
Per 50 Units |
|---|---|---|
| 50+ | £8.01 | £400.50 |
WAGO 262-236 6-way 4-conductor with fixing flanges, DIN rail mount terminal strip, colour - grey. For wire sizes AWG 20-12. Pack size 50.
| Wire Gauge | 12 AWG |
|---|---|
| Category | Rail-Mount Terminal Blocks |
| Colour | light gray |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection | CAGE CLAMP® |
| Depth inch | 0.909 inches |
| Depth mm | 23.1mm |
| Fine-stranded conductor max. mm² | 4 mm² |
| Fine-stranded conductor min. AWG | 12 AWG |
| Fine-stranded conductor min. mm² | 0.5 mm² |
| Flammability class according to UL94 | V0 |
| Height inch | 1.319 inches |
| Height mm | 33.5mm |
| Product Main Function | Through terminal block |
| Single-stranded conductor max. AWG | 12 AWG |
| Single-stranded conductor max. mm² | 4 mm² |
| Single-stranded conductor min. AWG | 20 AWG |
| Single-stranded conductor min. mm² | 0.5 mm² |
| Stripping length of 1 mm | 9mm |
| Stripping length up to 1 mm | 10mm |
| Total number of potentials | 6 |
| Total number of terminal points | 24 |
| Type of operation | Operating tool |
| Unit Weight | KGM |
| Weight | 44.511 g |
| Width inch | 3.406 inches |
| Width mm | 86.5mm |
| Wiring Type | Side-entry wiring |