| Qty | Ex VAT |
Pack Price
Per 100 Units |
|---|---|---|
| 100+ | £3.85 | £385.00 |
WAGO 264-105 5-way 2-conductor with fixing flanges, DIN rail mount terminal strip, colour - grey. For wire sizes AWG 28-12. Pack size 100.
| Wire Gauge | 12 AWG |
|---|---|
| Category | Rail-Mount Terminal Blocks |
| Colour | Grey |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection | CAGE CLAMP® |
| Depth inch | 0.87 inches |
| Depth mm | 22.1mm |
| Dimensions | width 46 mm |
| Fine-stranded conductor max. mm² | 2.5 mm² |
| Fine-stranded conductor min. AWG | 12 AWG |
| Fine-stranded conductor min. mm² | 0.08 mm² |
| Flammability class according to UL94 | V0 |
| Height inch | 1.26 inches |
| Height mm | 32mm |
| Product Main Function | Through terminal block |
| Rated current | 24 A |
| Single-stranded conductor max. AWG | 12 AWG |
| Single-stranded conductor max. mm² | 2.5 mm² |
| Single-stranded conductor min. AWG | 28 AWG |
| Single-stranded conductor min. mm² | 0.08 mm² |
| Stripping length of 1 mm | 8mm |
| Stripping length up to 1 mm | 9mm |
| Total number of potentials | 5 |
| Total number of terminal points | 10 |
| Type of operation | Operating tool |
| Unit Weight | KGM |
| Weight | 21.310 g |
| Width | , width 46 mm |
| Width inch | 1.811 inches |
| Width mm | 46mm |
| Wiring Type | Front-entry wiring |