| Qty | Was | Ex VAT |
Pack Price
Per 100 Units |
|---|---|---|---|
| 100+ | £1.03 | £1.02 | £102.00 |
A 4-conductor terminal block with fixing flanges from WAGO suitable for DIN rail mounting.
| Termination | Cage clamp |
|---|---|
| Category | Rail-Mount Terminal Blocks |
| Colour | Grey |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection | CAGE CLAMP® |
| Continuous Use Temperature | -60 … +105 °C |
| Current Rating | 24A |
| Depth inch | 0.87 inches |
| Depth mm | 22.1mm |
| Fine-stranded conductor max. AWG | 12 AWG |
| Fine-stranded conductor max. mm² | 2.5 mm² |
| Fine-stranded conductor min. AWG | 12 AWG |
| Fine-stranded conductor min. mm² | 0.08 mm² |
| Flammability class according to UL94 | V0 |
| Height | 32mm |
| Height inch | 1.26 inches |
| Product Main Function | Through terminal block |
| Rated current | 24 A |
| Single-stranded conductor max. AWG | 12 AWG |
| Single-stranded conductor max. mm² | 2.5 mm² |
| Single-stranded conductor min. AWG | 28 AWG |
| Single-stranded conductor min. mm² | 0.08 mm² |
| Stripping length of 1 mm | 8mm |
| Stripping length up to 1 mm | 9mm |
| Total number of pins | 4 |
| Type of operation | Operating tool |
| Unit Weight | KGM |
| Weight | 6.369 g |
| Width inch | 0.394 inches |
| Width mm | 10mm |
| Wire Gauge (AWG) | 14AWG |
| Wiring Type | Front-entry wiring |