| Qty | Inc VAT |
Pack Price
Per 100 Units |
|---|---|---|
| 100+ | £1.11 | £111.12 |
WAGO 279-682 3-conductor Through, DIN rail mount terminal block, colour - orange. For wire sizes AWG 28-16. Pack size 100.
| Type | Terminal block |
|---|---|
| Pitch | 4 mm |
| No. of Ways | 3 |
| Termination | Cage clamp |
| Width | 4mm |
| Wire Gauge (mm²) | 1.5mm² |
| Category | Rail-Mount Terminal Blocks |
| Colour | orange |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection | CAGE CLAMP® |
| Continuous Use Temperature | -60 … +105 °C |
| Current Rating | 18A |
| Depth | 31.5mm |
| Depth inch | 1.24inches |
| Fine-stranded conductor max. AWG | 16 AWG |
| Fine-stranded conductor max. mm² | 1.5mm² |
| Fine-stranded conductor min. AWG | 16 AWG |
| Fine-stranded conductor min. mm² | 0.08mm² |
| Flammability class according to UL94 | V0 |
| Height | 62.5mm |
| Height inch | 2.461inches |
| Product Main Function | Through terminal block |
| Rated current | 18 A |
| Single-stranded conductor max. AWG | 16 AWG |
| Single-stranded conductor max. mm² | 1.5mm² |
| Single-stranded conductor min. AWG | 28 AWG |
| Single-stranded conductor min. mm² | 0.08mm² |
| Stripping length of 1 mm | 8mm |
| Stripping length up to 1 mm | 9mm |
| Total number of pins | 3 |
| Type of operation | Operating tool |
| Unit Weight | KGM |
| Voltage Rating | 800V |
| Weight | 5.378g |
| Width inch | 0.157inches |
| Width mm | 4mm |
| Wire Gauge (AWG) | 28 to 16AWG |
| Wiring Type | Front-entry wiring |