| Qty | Ex VAT |
Pack Price
Per 100 Units |
|---|---|---|
| 100+ | £1.61 | £161.00 |
This 4-conductor through terminal block from the WAGO 280 Series benefits from CAGE CLAMP® connection.
| No. of Ways | 1 |
|---|---|
| Termination | Cage clamp |
| Body Style | Vertical |
| Category | Rail-Mount Terminal Blocks |
| Colour | Grey |
| Connectable conductor materials | Copper;Aluminum |
| Connection | CAGE CLAMP® |
| Continuous Use Temperature | -60 … +105 °C |
| Current Rating | 20A |
| Fine-stranded conductor max. AWG | 12 AWG |
| Fine-stranded conductor max. mm² | 2.5 mm² |
| Fine-stranded conductor min. AWG | 12 AWG |
| Fine-stranded conductor min. mm² | 0.08 mm² |
| Flammability class according to UL94 | V0 |
| Height | 75mm |
| Height inch | 2.953 inches |
| Max. Conductor Size | 2.5mm² |
| Mounting Type | DIN rail |
| Product Main Function | Through terminal block |
| Rated current | 20 A |
| Single-stranded conductor max. AWG | 12 AWG |
| Single-stranded conductor max. mm² | 2.5 mm² |
| Single-stranded conductor min. AWG | 28 AWG |
| Single-stranded conductor min. mm² | 0.08 mm² |
| Stripping length of 1 mm | 8mm |
| Stripping length up to 1 mm | 9mm |
| Total number of pins | 4 |
| Type of operation | Operating tool |
| Unit Weight | KGM |
| Weight | 9.160 g |
| Width inch | 0.197 inches |
| Width mm | 5mm |
| Wire Gauge (AWG) | 14AWG |
| Wiring Type | Front-entry wiring |