| Qty | Ex VAT |
Pack Price
Per 5 Units |
|---|---|---|
| 5+ | £4.28 | £21.40 |
| 50+ | £4.18 | £20.90 |
| 100+ | £3.73 | £18.65 |
Fused disconnect terminal block with pivotable fuse holder from the WAGO 281 series suitable for 5 x 20mm miniature metric fuses, without blown fuse indication.
This block uses the CAGE CLAMP® connection technique which allows stripped solid and ferruled conductors to be simply pushed in. With a space saving design, it is up to 30% smaller than standard terminal blocks and has a conductor entry angle of less than 15° which allows easier installation in smaller spaces.
| Type | Fuse Terminal block |
|---|---|
| No. of Ways | 2 |
| Termination | Cage clamp |
| Width | 8mm |
| Category | Rail-Mount Terminal Blocks |
| Colour | Grey |
| Connectable conductor materials | Copper;Aluminum |
| Connection | CAGE CLAMP® |
| Continuous Use Temperature | -60 … +105 °C |
| Current Rating | 10A |
| Fine-stranded conductor max. AWG | 12 AWG |
| Fine-stranded conductor max. mm² | 4 mm² |
| Fine-stranded conductor min. AWG | 12 AWG |
| Fine-stranded conductor min. mm² | 0.08 mm² |
| Flammability class according to UL94 | V0 |
| Height | 60mm |
| Height inch | 2.362 inches |
| Product Main Function | Fuse terminal block |
| Rated current | 10 A |
| Single-stranded conductor max. AWG | 12 AWG |
| Single-stranded conductor max. mm² | 4 mm² |
| Single-stranded conductor min. AWG | 28 AWG |
| Single-stranded conductor min. mm² | 0.08 mm² |
| Stripping length of 1 mm | 9mm |
| Stripping length up to 1 mm | 10mm |
| Total number of pins | 2 |
| Type of operation | Operating tool |
| Unit Weight | KGM |
| Voltage Rating | 800V |
| Weight | 16.956 g |
| Width inch | 0.315 inches |
| Width mm | 8mm |
| Wire Gauge (AWG) | 28 to 12AWG |
| Wiring Type | Front-entry wiring |