| Qty | Ex VAT |
Pack Price
Per 50 Units |
|---|---|---|
| 50+ | £2.04 | £102.00 |
WAGO 281-652 6mm wide. 4-conductor Through Terminal Block Colour Grey. For wire sizes AWG 28-12. Pack size 50.
| Category | Rail-Mount Terminal Blocks |
|---|---|
| Colour | Grey |
| Connectable conductor materials | Copper;Aluminum |
| Connection | CAGE CLAMP® |
| Continuous Use Temperature | -60 … +105 °C |
| Fine-stranded conductor max. AWG | 12 AWG |
| Fine-stranded conductor max. mm² | 4 mm² |
| Fine-stranded conductor min. AWG | 12 AWG |
| Fine-stranded conductor min. mm² | 0.08 mm² |
| Flammability class according to UL94 | V0 |
| Height | 86mm |
| Height inch | 3.386 inches |
| Nominal cross-section mm² | 4 mm² |
| Product Main Function | Through terminal block |
| Rated current | 26 A |
| Single-stranded conductor max. AWG | 12 AWG |
| Single-stranded conductor max. mm² | 4 mm² |
| Single-stranded conductor min. AWG | 28 AWG |
| Single-stranded conductor min. mm² | 0.08 mm² |
| Stripping length of 1 mm | 9mm |
| Stripping length up to 1 mm | 10mm |
| Total number of pins | 4 |
| Type of operation | Operating tool |
| Unit Weight | KGM |
| Weight | 12.600 g |
| Width inch | 0.236 inches |
| Width mm | 6mm |
| Wiring Type | Front-entry wiring |