| Qty | Ex VAT |
Pack Price
Per 5 Units |
|---|---|---|
| 5+ | £4.07 | £20.35 |
| 25+ | £3.92 | £19.60 |
| 50+ | £3.70 | £18.50 |
A DIN rail mounting standard automotive fuseholder from WAGO without LED blown-fuse indication.
| Type | Automotive fuseholder |
|---|---|
| Pitch | 8mm |
| No. of Ways | 2 |
| Termination | Cage clamp |
| Width | 8mm |
| Category | Rail-Mount Terminal Blocks |
| Colour | Grey |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection | CAGE CLAMP® |
| Continuous Use Temperature | -60 … +105 °C |
| Current Rating | 25A |
| Fine-stranded conductor max. AWG | 10 AWG |
| Fine-stranded conductor max. mm² | 6 mm² |
| Fine-stranded conductor min. AWG | 10 AWG |
| Fine-stranded conductor min. mm² | 0.2 mm² |
| Flammability class according to UL94 | V0 |
| Height | 85mm |
| Height inch | 3.346 inches |
| Product Main Function | Fuse terminal block |
| Rated current | 25 A |
| Single-stranded conductor max. AWG | 10 AWG |
| Single-stranded conductor max. mm² | 6 mm² |
| Single-stranded conductor min. AWG | 24 AWG |
| Single-stranded conductor min. mm² | 0.2 mm² |
| Stripping length of 1 mm | 12mm |
| Stripping length up to 1 mm | 13mm |
| Total number of pins | 2 |
| Type of operation | Operating tool |
| Unit Weight | KGM |
| Voltage Rating | 400V |
| Weight | 17.259 g |
| Width inch | 0.315 inches |
| Width mm | 8mm |
| Wire Gauge (AWG) | 24 to 10AWG |
| Wiring Type | Front-entry wiring |