| Qty | Ex VAT |
Pack Price
Per 20 Units |
|---|---|---|
| 20+ | £10.48 | £209.60 |
WAGO 283-677 12mm wide. 3-conductor Terminal Block Colour Green-yellow. For wire sizes AWG 24-6. Pack size 20.
| Category | Rail-Mount Terminal Blocks |
|---|---|
| Colour | green-yellow |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection | CAGE CLAMP® |
| Continuous Use Temperature | -60 … +105 °C |
| Fine-stranded conductor max. AWG | 6 AWG |
| Fine-stranded conductor max. mm² | 16 mm² |
| Fine-stranded conductor min. AWG | 6 AWG |
| Fine-stranded conductor min. mm² | 0.2 mm² |
| Flammability class according to UL94 | V0 |
| Height | 104.5mm |
| Height inch | 4.114 inches |
| Product Main Function | Ground terminal block |
| Single-stranded conductor max. AWG | 6 AWG |
| Single-stranded conductor max. mm² | 16 mm² |
| Single-stranded conductor min. AWG | 24 AWG |
| Single-stranded conductor min. mm² | 0.2 mm² |
| Stripping length of 1 mm | 16mm |
| Stripping length up to 1 mm | 17mm |
| Total number of pins | 3 |
| Type of operation | Operating tool |
| Unit Weight | KGM |
| Weight | 56.124 g |
| Width inch | 0.472 inches |
| Width mm | 12mm |
| Wiring Type | Front-entry wiring |