| Qty | Ex VAT |
Pack Price
Per 25 Units |
|---|---|---|
| 25+ | £2.66 | £66.50 |
WAGO 284-992 10mm wide. 2-conductor Through Terminal Block ATEX Ex-e II Colour Grey. For wire sizes AWG 24-8. Pack size 25.
| Category | Rail-Mount Terminal Blocks |
|---|---|
| Colour | light gray |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection | CAGE CLAMP® |
| Continuous Use Temperature | -60 … +105 °C |
| Fine-stranded conductor max. AWG | 8 AWG |
| Fine-stranded conductor max. mm² | 10 mm² |
| Fine-stranded conductor min. AWG | 8 AWG |
| Fine-stranded conductor min. mm² | 0.2 mm² |
| Flammability class according to UL94 | V0 |
| Height | 78mm |
| Height inch | 3.071 inches |
| Product Main Function | Through terminal block |
| Single-stranded conductor max. AWG | 8 AWG |
| Single-stranded conductor max. mm² | 10 mm² |
| Single-stranded conductor min. AWG | 24 AWG |
| Single-stranded conductor min. mm² | 0.2 mm² |
| Stripping length of 1 mm | 12mm |
| Stripping length up to 1 mm | 13mm |
| Total number of pins | 2 |
| Type of operation | Operating tool |
| Unit Weight | KGM |
| Weight | 23.206 g |
| Width inch | 0.394 inches |
| Width mm | 10mm |
| Wiring Type | Front-entry wiring |