| Qty | Ex VAT |
Pack Price
Per 5 Units |
|---|---|---|
| 5+ | £13.59 | £67.95 |
A 2-conductor through terminal block from WAGO.
The CAGE CLAMP® connection technique allows stripped solid and ferruled conductors to be pushed in. With their space saving design, the terminal block is up to 30% smaller than standard and with a conductor entry angle of less than 15° allows easier installation in smaller spaces.
| Type | Through terminal block |
|---|---|
| No. of Ways | 2 |
| Termination | Power Cage clamp |
| Width | 20mm |
| Category | Rail-Mount Terminal Blocks |
| Colour | Grey |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection | POWER CAGE CLAMP |
| Continuous Use Temperature | -60 … +105 °C |
| Current Rating | 150A |
| Fine-stranded conductor max. AWG | 2/0 AWG |
| Fine-stranded conductor max. mm² | 70 mm² |
| Fine-stranded conductor min. AWG | 2/0 AWG |
| Fine-stranded conductor min. mm² | 10 mm² |
| Flammability class according to UL94 | V0 |
| Height | 94mm |
| Height inch | 3.701 inches |
| Multi-stranded conductor max. AWG | 1/0 AWG |
| Multi-stranded conductor max. mm² | 50 mm² |
| Multi-stranded conductor min. AWG | 8 AWG |
| Multi-stranded conductor min. mm² | 10 mm² |
| Nominal cross-section mm² | 50 mm² |
| Product Main Function | Through terminal block |
| Rated current | 150 A |
| Single-stranded conductor max. AWG | 1/0 AWG |
| Single-stranded conductor max. mm² | 50 mm² |
| Single-stranded conductor min. AWG | 8 AWG |
| Single-stranded conductor min. mm² | 10 mm² |
| Stripping length of 1 mm | 32mm |
| Stripping length up to 1 mm | 32mm |
| Total number of pins | 2 |
| Type of operation | T-wrench; 8 mm |
| Unit Weight | KGM |
| Voltage Rating | 1000V |
| Weight | 158.740 g |
| Width inch | 0.787 inches |
| Width mm | 20mm |
| Wire Gauge (AWG) | 8 to 1/0AWG |
| Wiring Type | Side-entry wiring |