| Qty | Ex VAT |
|---|---|
| 1+ | £24.81 |
Self-assembly module from the WAGO 289 series, suitable for DIN-rail mounting with 2 x 8 drilled holes.
The CAGE CLAMP® connection technique allows stripped solid and ferruled conductors to be pushed in. With its space saving design, the terminal block is up to 30% smaller than standard terminal blocks and with a conductor entry angle of less than 15° allows easier installation in smaller spaces.
| Type | Self-Assembly PCB Module |
|---|---|
| Termination | Cage clamp |
| No of Ways | 8 |
| Wire Gauge | 28 to 12AWG |
| Category | Component Modules |
| Connection | CAGE CLAMP® |
| Depth | 62.5mm |
| Depth inch | 2.461inches |
| Dimension | 42.5 x 32 x 62.5mm |
| Dimensions | 42.5 x 32 x 62.5mm |
| Fine-stranded conductor max. AWG | 12 AWG |
| Fine-stranded conductor max. mm² | 2.5mm² |
| Fine-stranded conductor min. AWG | 12 AWG |
| Fine-stranded conductor min. mm² | 0.08mm² |
| No.of Ways | 16 |
| Product Main Function | PCB for self-assembly |
| Single-stranded conductor max. AWG | 12 AWG |
| Single-stranded conductor max. mm² | 2.5mm² |
| Single-stranded conductor min. AWG | 28 AWG |
| Single-stranded conductor min. mm² | 0.08mm² |
| Stripping length of 1 mm | 5mm |
| Stripping length up to 1 mm | 6mm |
| Unit Weight | KGM |
| Voltage Rating | 250V |
| Weight | 22.230g |
| Width | 42.5mm |
| Width inch | 1.673inches |
| Width mm | 42.5mm |